Древній артефакт відшукав Ірвінг Фінкель, куратор Близькосхідного відділу Британського музею. На невеликій табличці, яка вміщається у руці, зображений привид, якого взяли у полон. До такого висновку дослідник прийшов після вивчення тексту на звороті.

Цікаво Занедбані садові скульптури за 200 фунтів виявилися древніми єгипетськими сфінксами

Про що розповідає табличка

Магічний ритуал, описаний на унікальному артефакті, призначений для вигнання злого духа, який переслідує живих. Сам малюнок сьогодні видно не чітко – розгледіти його можна лише під певним кутом. Як вказує джерело, одна фігура чоловічої статі, з бородою. Це і є привид, руки якого зв'язані мотузкою. Веде його інша фігура — жіноча.

Глиняна табличка
Глиняна табличка / Фото Британський музей

Як прогнати духа: рецепт древніх вавилонян

  • Для проведення обряду табличка пропонує підготувати дві фігурки – духа й людини.
  • Судячи з усього, призначення людини – провести привида у загробне життя. Але при цьому сама вона повинна повернутись потім назад.
  • Примару одягали в дорожній одяг і давали їй провізію для подорожей. Людину – в домашній одяг пурпурового кольору. Їй давали різноманітне дороге начиння та прикраси, які повинні були допомогти утриматися на цьому світі. Серед таких предметів Фінкель називає ліжко, стілець, килимок і рушник, гребінець і фляжку.
  • Сам обряд проводили на світанку, використовуючи посудину з сердоліку з пивом і кадильницю з ялівцем.
  • Головне завдання – закликати бога Шамаша, на якого були покладені функції судді підземного світу, щоб він забрав примару до себе.
  • Текст закінчується реченням: "Не оглядайся назад!"

Чому табличка так довго залишалась забутою

Причин дві. Перш за все варто сказати, що у XIX столітті в Європі почали активно цікавитися археологічними знахідками на Близькому Сході, але робили це досить варварським способом: скуповуючи за безцінь все підряд. Артефакти й прості черепки упереміш тоннами надходили в музеї та приватні колекції, часто їх зовсім не вивчали, і не намагалися перекласти старовинні письмена. Предмети осідали в архівах та на складах і до сьогодні час від часу з'являються повідомлення про неочікувані знахідки в таких місцях.

Що ж стосується конкретно відкриття Фінкеля, знайдена ним табличка виявилася з секретом – зображення примари можна побачити тільки під певним кутом, що, ймовірно, за задумом автора, має вказувати на його суперечливу, нематеріальну природу. Таким чином, коли табличку вперше знайшли, ніхто не розпізнав у ній щось незвичне і навіть не вивчав.