24 канал уважно стежив за процесом підготовки та запуском пілотованого корабля Crew Dragon. Ми вирішили зібрати всі деталі та цікаві моменти в одному місці, щоб ви змогли ознайомитися з ключовими етапами місії.

Не пропустіть США повертається на МКС: SpaceX та NASA розкрили деталі історичної місії

Що відбувається

Сполучені Штати Америки повернулися до пілотованих польотів на МКС з використанням власних кораблів. 27 травня, повинен був відбутися перший в історії пілотований запуск космічного корабля до МКС здійснений приватною компанією SpaceX, однак його скасували через несприятливі погодні умови. Запуску перенесли на 30 травня о 22:22 за Києвом. Старт відбувся за планом з двома американськими астронавтами на борту.

Після запуску корабель стикувався з Міжнародною Космічною Станцією на висоті 400 кілометрів над поверхнею планети. Астронавти потрапили на станцію, де продовжать свою місію, тривалість якої наразі складає 119 днів.

Попри те, що політ пілотований, а місія астронавтів займе чимало часу на МКС він все ж випробувальний, тому й називається Demo-2. Раніше SpaceX вже тестувала корабель Crew Dragon, але цього разу компанія вперше зробить це в рамках місії з екіпажем.

Чому стільки ажіотажу

Річ у тім, що пілотований запуск Demo-2 став першим подібним запуском з американської землі за майже десять років. Останнім пілотованим апаратом, який здійснив подібну місію, був космічний шатл Atlantis, який приземлився 21 липня 2011 року в рамках місії STS-135. Після цього шатли до МКС більше не літали, а NASA вимушене було купувати місця для своїх астронавтів на російських "Союзах", які обходилися США в чималу суму.

Варто звернути увагу на те, що після того, як американські шатли перестали літати Росія постійно підіймала ціну на місця для американських астронавтів та інших партнерів на борту корабля "Союз". Нині одне місце на "Союзі" коштує для NASA 90 мільйонів доларів (у 2010 році це коштувало приблизно 30 мільйонів доларів).

Портал The Alpha Centauri зазначає, що з огляду на приблизні ціни російських державних пускових контрактів, виходить, що NASA оплачує весь корабель і повну вартість запуску в рамках місії тільки сплачуючи лише за одного свого астронавта…


За даними звіту NASA OIG про аудит програми пілотованих польотів / The Alpha Centauri

Знайте більше Цікаві факти про МКС: як створювали дослідницький бастіон людства у космосі

Commercial Crew Program

За рік до останнього польоту шатла NASA ініціювало запуск програми пілотованих польотів. Вже тоді розпочався пошук заміни для космічних шатлів, запуски яких були доволі дорогі для держави. Тоді й виникла ідея, яка на той час була революційною і навіть дивною: доставкою астронавтів до МКС повинні займатися приватні космічні компанії. NASA в цьому сценарії брало на себе контроль проєктування та підготовки до старту й оплату місць для астронавтів.


Шаттл Atlantis за 30 хвилин після приземлення в рамках останнього польоту програми

Зрештою, у 2014 році було обрано дві компанії, які продовжать підготовку та представлять пілотовані кораблі, які зможуть забезпечити виконання місії. Цими компаніями стали Boeing та SpaceX.

Щодо першої компанії, то пуск апарата Boeing Starliner був невдалим попри те, що корабель успішно приземлився. Компанія не змогла забезпечити стикування корабля з МКС через низку помилок. Зараз Boeing займається виправленням всіх проблем та підготовкою до нового тестового запуску, але вже за свої гроші.


Boeing Starliner після приземлення

SpaceX у березні 2020 року успішно запустила Crew Dragon, який пройшов низку тестів та приземлився довівши свою спроможність забезпечити доставку астронавтів до МКС. Після додаткових тестів та завершальної підготовки корабель підготували до найважливішої події – пілотованого запуску.


Корабель Crew Rdagon / SpaceX

Екіпаж корабля Crew Dragon

До МКС відправилися двоє астронавтів NASA: Роберт "Боб" Бенкен та Дуглас "Даґ" Герлі. Обоє вони були пілотами-випробувальниками й разом у 2000 році потрапили до NASA в рамках 18-го відбору астронавтів.


Роберт "Боб" Беккен та Дуглас "Даґ" Герлі / NASA

Щодо Роберта Бенкена, то за час роботи в NASA він взяв участь у двох місіях шатла Endeavour: STS-123 (2008 рік) та STS-130 (2010 рік). В рамках цих місій Бенкен мав три виходи у відкритий космос.


Астронавт Роберт Бенкен

Під час польоту Demo-2 Роберт Бенкен взяв на себе командування етапами польотів які координував центр управління польотами.

Дуглас Герлі також брав участь у двох польотах шаттл Endevour в рамках місій STS-127 (2009 року) та STS-135 (2011 рік). В обох місіях Герлі був пілотом шатла, а STS-135 була останньою місією, яка закінчила програму космічних шатлів.


Астронавт Дуглас Герлі

Під час польоту Demo-2 Дуглас Герлі виконував роль командира корабля та відповідав за всі процедури пов'язані з запуском корабля Crew Dragon.

Як проходив політ

Корабель успішно стартував з мису Канаверал та вийшов на орбіту – там він провів приблизно 19 годин. Це потрібно було для додаткових тестів та маневрів в рамках випробування – Crew Dragon може дістатися МКС значно швидше.


Корабель Crew Dragon / SpaceX

На орбіті астронавти перевірили роботу всіх систем, перейшли на ручне керування та здійснили кілька маневрів й зрештою випробували наскільки Crew Dragon комфортний та затишний для сну.

Стикування з вузлом IDA-2 модуля "Гармонія" на МКС відбулося трохи менше ніж через добу. Перед цим астронавти наблизилися до МКС та здійснили кілька маневрів поблизу станції. Варто зазначити, що весь процес стикування з МКС проходив в автоматичному режимі. Астронавти спостерігали за процесом готові перехопити керування лише у випадку нештатної ситуації.


Стикування Crew Dragon з МКС відбудеться 28 травня

Після того, як екіпаж Crew Dragon потрапив на станцію, він зустрівся з членами 63-ї експедиції – Крісом Кессіді, Анатолієм Іванишиним та Іваном Вагнером.

Як вже зазначалося на початку матеріалу, термін перебування астронавтів на МКС наразі визначений, як 119 днів. Його визначили з огляду на стан корабля Crew Dragon та готовність наступної капсули Crew Dragon, яка вже розрахована на політ в рамках першої повноцінної місії. Нагадаю, що попри пілотованість, це все ж випробувальний політ.

NASA розраховує потримати Demo-2 на орбіті якомога довше. Це потрібно для того. щоб після повернення закінчити сертифікацію корабля й розпочати підготовку до наступної місії.
Репетиція запуску Demo-2 / Space

Тут варто зазначити, що таке обмеження зумовлене особливістю конструкції Crew Dragon. Зокрема мовиться про сонячні панелі, які впродовж перебування на орбіті потроху псуються через концентрацію атомарного кисню. Наступні кораблі Crew Dragon вже мають захисне покриття з діоксиду кремнію, яке дозволить їм перебувати на орбіті всі 210 днів.

Якби там не було, а після закінчення терміну перебування на МКС астронавти повернуться на корабель, відстикуються та приземляться у водах Атлантичного океану поряд із узбережжям Флориди. Там екіпаж корабля й саму капсулу підхопить судно SpaceX Navigator. До речі, після цього на американських Crew Dragon літатимуть і російські космонавти. Все відбуватиметься на бартерній основі.

Спробуйте Який з вас астронавт: SpaceX випустила симулятор стикування з МКС

Цікаві деталі

  • NASA повертає старе лого

Ракета Falcon 9 з кораблем Crew Dragon вже на стартовому столі. Можна помітити, що окрім звичного нам лого NASA на ракету нанесене й старе лого, яке використовувалося з 1972 по 1992 рік та асоціюється саме з програмою космічних шатлів.


Старе лого NASA / Фото NASA


Старе лого NASA розташовано на першому ступені ракети Falcon 9 / Фото SpaceX

Рішення про повернення старого лого прийняв очільник NASA Джим Бранденстайн.

  • Захоплення прапора

Астронавти полюбляють різноманітні ритуали і вони мають низку власних своєрідних забобонів. Одним з цікавих артефактів став один дуже особливий американський прапор, який перебуває на МКС вже майже десять років.


Прапор є символом американської програми космічних шатлів та дослідження космосу / NASA

Саме цей прапор перебував на борту шатла Columbia під час його першого польоту в рамках програми в 1981 році та останнього польоту на МКС у 2011 році. Прапор так і залишили на МКС з умовою, що його зможе забрати лише екіпаж, який стартував з центру польотів імені Кеннеді.