Одразу зауважимо: ПК для навчання – це не ігровий важковик, спроможний задовольнити будь-які потреби просунутого юзера. Але й ціна в нього значно приємніша.

Цікаво Ноутбук чи стаціонарний комп'ютер: що обрати

Обираємо ноутбук для навчання

У таких ноутбуків скромніші характеристики, але їх цілком достатньо для поточних навчальних справ. Школярам та студентам важливо:

  • Отримувати завдання та консультації викладачів і загалом бути з ними на зв’язку.
  • Писати реферати, курсові, дипломні; створювати презентації.
  • Працювати у графічних, аудіо- та відеоредакторах (що важливо для тих, хто опановує творчу професію).
  • Робити IT-проєкти (для чого має вистачати потужності ноутбука).

Отже, усе зводиться до кількох визначальних характеристик, які ми й розглянемо далі.

Ергономіка

Ті, хто багато переміщується, знають, наскільки важливо, щоб ноутбук був міцним, але при цьому легким. Кому до вподоби тягати в сумці кілька зайвих кілограмів – на додачу до книжок, зошитів та різноманітного навчального приладдя?

Тож, обираючи портативний ПК, передусім, звертайте увагу на:

  • габарити,
  • матеріал корпусу,
  • розмір екрану.

І хай вас не спокушають моделі з величезним дисплеєм – вони завеликі для рюкзака чи сумки. Оптимальний варіант – із діагоналлю 13 – 15 дюймів. Саме на такі ноутбуки розраховано відділи в більшості рюкзаків.

Екран

Якщо ви займаєтеся малюванням чи кресленнями, є сенс узяти ноутбук-трансформер. Він розкривається на 360 градусів, трансформуючись у планшет із сенсорним високоточним сенсорним OLED-дисплеєм, із яким можна працювати за допомогою стилуса.

Ноутбук ASUS Zenbook Flip 13 UX363
Ноутбук ASUS Zenbook Flip 13 OLED UX363 / Фото ASUS

Процесор

Під потужністю комп'ютера розуміють сукупність характеристик процесора, оперативної пам’яті та накопичувача. З останніми двома все зрозуміло: що вони більші, то краще. А от щодо процесора, який великою мірою визначає ціну ноутбука, доведеться подумати:

  • Процесори Intel Core i3 та AMD Pro A-Series призначені для невеликих навантажень: тексти, презентації, інтернет-серфінг, спілкування в месенджерах та соцмережах, монтаж простих відеороликів. Однак щось складніше, приміром найновіші ігри, йому вже не під силу. Вимогливіші програми на ноутбуку з таким чипом гальмуватимуть.
  • Золотою серединою є процесори Core i5 та i7 або AMD Ryzen 5 і 7. Вони підходять і для роботи з текстами та презентаціями, і для обробки аудіо, відео та графіки. (Ясна річ, усі вони чудово тягнуть ігри.)
  • Найкращий варіант, звісно, Core i9 або Ryzen 9. Але для навчального ноутбука їхньої потужності – забагато. За неї варто переплатити, лише якщо ви збираєтеся на повну використовувати потужність ноутбука: рендерити важку графіку, серйозно займатися програмуванням чи запускати сучасні ігри.

Оперативна пам'ять

Як ми вже зауважували, що ОЗУ більше, то краще. Сьогодні оперативна пам'ять на 32 Гб і більше – звичайна річ. Серед застарілих моделей трапляються варіанти з 4 Гб ОЗУ. Проте майте на увазі: будь-які програми, передусім операційна система Windows, вимагатимуть дедалі більше ресурсів. Отже, не радимо економити на оперативній пам’яті, тим паче що це відносно дешевий елемент комп’ютера.

Для простих завдань можна обмежитися 8 Гб ОЗУ, однак зважте, що програми Adobe Premiere або Adobe Photoshop працюватимуть на такому ноутбуку дещо повільно. Остання часом зависає навіть при 16 Гб.

Для роботи зі складною графікою, зокрема з 3D, а також для аудіо- та відеомонтажу знадобиться ноутбук з ОЗУ на 16 або 32 Гб. Для сучасного програмного забезпечення це оптимальний обсяг оперативної пам'яті.

Накопичувач

Сучасні ноутбуки зазвичай оснащують SSD-накопичувачами, що оперативніше завантажують програми, відкривають файли й обробляють дані, аніж HDD. Проте й останні також трапляються – як основні файлові сховища.

Якщо ви працюватимете лише з текстовими файлами чи презентаціями, які не займають багато місця, вам вистачить 128 чи 256 Гб постійної пам’яті. Для роботи графікою знадобиться жорсткий диск більшого обсягу. Файл Photoshop та Adobe Illustrator, залежно від складності роботи, може важити цілий гігабайт або й більше. Тож навіть при накопичувачі на 1 Тб вам доведеться час від часу видаляти якісь файли або ж докупити зовнішній жорсткий диск.

Найзбалансованішим варіантом буде накопичувач на 512 Гб. Такого обсягу постійної пам’яті вистачить для встановлення всіх необхідних програм і зберігання файлів. Разом із тим вартість ноутбука залишиться в розумних межах.

Додаткові можливості: корисні та зайві

Як бачимо, ноутбук має задовольняти конкретні щоденні потреби. Добре обмізкуйте, для чого саме ви купуєте пристрій і які його можливості вам точно знадобляться.

Серед необов'язкових – підсвітка корпусу (чесно кажучи, марна річ) і надто великий екран (студентові чи школяреві, які цінують швидкість та мобільність, він лише заважатиме). А от підсвітка клавіатури та HDMI, через який можна підключити додатковий екран із більшою діагоналлю (що важливо для дизайнера чи художника) – зовсім не завадять. Також перевірте кількість USB-портів і наявність аудіовиходу для навушників, щоб не довелося користуватися численними перехідниками та USB-хабами. Адже це зайвий клопіт і додаткові витрати. Художникам, які працюють із графічними та відеоредакторами, стане в пригоді дискретна відеокарта. (Для простіших потреб вистачить вбудованого варіанта.)

***

На сучасному ринку портативної техніки – величезне розмаїття моделей та їхніх модифікацій. І кожна пропонує свої особливості та фішки. Тож знайти ідеальний варіант – так само важко, як об'єктивно оцінити свої користувацькі потреби. Найпопулярнішими рішеннями для навчання є ноутбуки ASUS. Приміром, Zenbook OLED 13 UX325 було розроблено спеціально для студентів та школярів.

Ноутбук ASUS Zenbook 13 UX325
Ноутбук ASUS Zenbook 13 OLED UX325 / Фото ASUS

В Україні техніка цього виробника присутня давно й завжди відзначається оптимальним балансом ціни та якості, відповідаючи всім запитам вимогливого споживача.