На які характеристики зважати, добираючи ноутбук

Для редагування текстів та серфінгу в інтернеті вистачить базової конфігурації. Якщо ж ви плануєте обробляти відео або працювати з 3D-графікою, тоді вам знадобиться потужна машина з великим обсягом оперативної та відеопам’яті.

Цікаво Обираємо ігровий ноутбук: важливі поради ґеймерам, які цінують портативність

Отже, з характеристиками яких вузлів треба визначитися перед купівлею ноутбука?

Процесор

Від процесора залежать, передусім, швидкість роботи та енергоефективність пристрою. З офісною роботою цілком справляються процесори Intel Core i3 та AMD Ryzen 5.

Більш ресурсомісткі завдання вимагають потужнішого процесора: Intel Core i5, i7, i9 або AMD Ryzen 7, 9 (залежно від складності завдань та виділеного на покупку бюджету).

Для роботи з графікою, відео та інших "важких" завдань слід розглядати моделі з процесорами від Intel core i5, AMD Ryzen 5 з індексом H наприкінці маркування.

Відеокарта

Якщо ноутбук для поточної офісної роботи – достатньо буде моделі з інтегрованою в процесор відеокартою базового рівня. Робота з 3D-графікою та ігри вимагають продуктивнішого варіанта з дискретною відеокартою.

Для нескладної роботи із зображеннями й відео та звичайних ігор підходять мобільні відеокарти Nvidia MX. Серйозніші завдання та важкі ігри спонукають до вибору відеокарт рівня Nvidia GTX і RTX.

Розмір екрану

Оптимальна діагональ екрану – 15,6 дюйма: її достатньо для будь-яких завдань, і девайс залишається достатньо компактним для транспортування.

Ноутбук буде вашою основною робочою машиною й переїздитиме з вами нечасто? Тоді є сенс розглянути моделі з діагоналлю екрана 17,3 дюйма.

Для частих роз'їздів краще ж обрати ультрабук з діагоналлю екрана 13 – 14 дюймів. Такий варіант буде цілком зручним, якщо ви працюєте здебільшого з текстами.

Роздільна здатність екрана

Оптимальною роздільною здатністю сьогодні вважається Full HD (1920 × 1080). Ноутбук зі скромнішими характеристиками екрана можна розглянути, якщо вас улаштує бюджетний варіант із базовими параметрами.

Для специфічної роботи, зокрема з графікою, потрібна більша роздільна здатність – 2K (2048 × 1080) або 4K (3840 × 2160). Однак зауважте: ціна на такий пристрій буде значно вищою.

Asus
Вибрати ідеальний ноутбук – не просто / Фото Asus

Тип матриці та частота розгортки

Найпоширеніші матриці в сучасних ноутбуках – TN + Film та IPS:

 • Матриця TN + Film коштує недорого, але не дає хороших кутів огляду.
 • У матриці IPS чудова передача кольору й чудові кути огляду.

Для роботи з графікою або ж для ігор оберіть варіант із частотою розгортки екрану 120 – 144 Гц. Така матриця забезпечує плавнішу картинку, тож ваші очі менше втомлюватимуться. Для поточних офісних завдань вистачить ноутбука з меншою частотою розгортки.

Обсяг оперативної пам'яті

Від оперативної пам'яті залежить, наскільки стабільно працюватимуть на ноутбуку ресурсомісткі програми й скільки програм ви зможете запускати на ньому одночасно. Мінімальний обсяг для дому, офісу та навчання – 8 ГБ. Для складніших завдань розглядайте варіанти від 16 Гб і з можливістю розширення (надалі обов'язково знадобиться).

Обсяг і тип диска

Сучасний ноутбук обов'язково має бути з SSD-накопичувачем. Із нього операційна система та додатки завантажуються швидше, також він порівняно з HDD надійніший та тихіший у роботі, адже не має всередині механічних рухомих деталей.

Рекомендований мінімальний обсяг SSD – 256 Гб. Але краще, якщо від 512 Гб.

Підійде також комбінований варіант, де SSD встановлено поряд із HDD. Або ж візьміть ноутбук із жорстким диском, а твердотільний установіть самостійно – так вийде дешевше.

У будь-якому разі систему та програми для роботи краще встановити на SSD-накопичувач, а HDD використовувати для зберігання файлів.

До теми Історія QWERTY та перший ноутбук з українською розкладкою

Як вибрати ноутбук для офісу

Для поточної офісної роботи пристойний ноутбук можна знайти серед бюджетних моделей. Але майте на увазі: у таких ноутбуках зазвичай відсутня дискретна відеокарта, тож ігри вони не тягнуть.

Якщо ваша робота пов'язана з постійним пересуванням – візьміть легкий ультратонкий ноутбук. Якщо потрібна хороша заміна стаціонарному ПК – нею стане ноутбук із великим дисплеєм.

Щоб працювати з документами, цілком вистачить SSD-накопичувача на 128 Гб. Обираючи варіант для офісу, краще пожертвувати великим HDD диском на користь менш місткого SSD. Адже швидкість ввімкнення ноутбука, завантаження системи та робочих програм у цьому разі – важливіша.

Asus
Ноутбук із базовими характеристиками підійде для офісу / Фото Asus

Оптимальні характеристики ноутбука для офісу:

 • екран діагоналлю 15,6 дюйма;
 • від 8 Гб оперативної пам'яті;
 • накопичувач обсягом 128 – 256 Гб;
 • процесор рівня Core i3 10TH GEN.

Як вибрати ноутбук для дому

Універсальний домашній ноутбук шукайте в середній та вищій цінових категоріях. Залізо ноутбука має бути збалансованим та продуктивним, щоб він добре справлявся із широким спектром завдань.

Це буде лише серфінг в інтернеті та інша не надто складна робота? Для цього візьмемо скромніший девайс. А може, ви плануєте серйозну дизайнерську чи операторську роботу, а також часом гратимете на ноутбуку? Тоді вам знадобиться потужніший пристрій. Нагадуємо: характеристики визначає мета.

Asus
Ноутбук для дому може бути як базовим, так і ігровим / Фото Asus

Оптимальні характеристики домашнього ноутбука:

 • екран із діагоналлю 15,6 дюйма;
 • процесор щонайменше IntelCore i5;
 • 8 – 16 Гб оперативної пам'яті;
 • HDD на 1 000 Гб або комбінація HDD + SSD (1 000 + 128 Гб);
 • відеокарта – інтегрована (для базових потреб) або дискретна (для ігор та роботи з графікою) від 16 Гб.

Ідеальний варіант для дому – з потужним процесором та великим обсягом оперативної пам'яті – варто шукати серед ґеймерських ноутбуків.

Як вибрати ноутбук для навчання

Компактний та швидкий ноутбук стане у пригоді студентові будь-якої спеціальності. Студентський ноутбук не має відзначатися потужним залізом, а отже, буде дешевшим, ніж для попередніх сценаріїв.

Оптимальні характеристики ноутбука для навчання:

 • компактність, легкість;
 • міцний корпус, якісна збірка;
 • швидкий запуск (отже, в ідеалі ноутбук має бути з твердотільним диском – SSD);
 • час автономної роботи – від 5 годин;
 • необхідний набір інтерфейсів: кілька портів USB 2.0 і USB 3.0, Bluetooth, Wi-Fi, HDMI.

Важливо:

 • Разом із ноутбуком одразу придбайте чохол або наплічник для нього: у них носити девайс набагато безпечніше та зручніше, ніж у сумці з іншими речами.
 • Для навчання не беріть ігровий ноутбук: лише марно переплатите, окрім того, відволікатиметеся від основної мети.

Не пропустіть 6 україномовних сайтів, де можна вибрати надійну техніку

На завершення

Для яких завдань ви б не шукали ноутбук, він має бути бездоганної якості, від виробника з репутацією, підтвердженою багатьма роками роботи на ринку. Приміром, від ASUS. На сайті компанії ви знайдете надійну техніку на будь-який смак та гаманець.

Бажаємо вдалого вибору!