"Вояджер-1" зараз перебуває на відстані понад 23 мільярдів кілометрів від Землі, але показання системи артикуляції та управління орієнтацією зонда (AACS) не зовсім точно відображають те, що насправді відбувається на борту.

Не пропустіть Вчені стверджують, що може існувати "дзеркальний до нашого всесвіт"

Що не так з "Вояджером-1"

AACS контролює орієнтацію 45-річного корабля. Крім інших завдань, він утримує антену "Вояджера-1" з високим коефіцієнтом посилення точно на Землі, що дозволяє йому надсилати дані додому. Всі ознаки вказують на те, що AACS все ще працює, але дані телеметрії, не збігаються з рухом та розташуванням апарату. Звідси можна зробити висновок, що зонд втратив орієнтацію у просторі

Сигнал "Вояджера-1" не послабшав, а це вже вказує на те, що антена з високим коефіцієнтом посилення залишається в стані орієнтації на Землю. Також відомо, що збій, якою б не була його причина, не перевів апарат у "безпечний режим".

Що буде далі?

Команда уважно стежить за сигналом, та продовжить визначати, чи невірні дані надходять безпосередньо з AACS, чи з іншої системи, що бере участь у створенні та надсиланні даних телеметрії. Поки природа проблеми не буде краще зрозуміла, команда не може передбачити, чи це вплине на те, як довго космічний корабель може збирати та передавати наукові дані.

У NASA сподіваються розібратися в тому, що викликало збій у системі, та що змусило зонд посилати незрозумілі дані. Але доведеться запастися терпінням: світлу потрібно 20 годин 33 хвилини на те, щоб дістатися "Вояджера-1", тому обмін повідомленнями між апаратом і Землею займає дві доби.

Читайте на сайті Космічний корабель Boeing Starliner вперше пристикувався до МКС, але без проблем не обійшлося

Коротко про "Вояджер-1"

  • Зонд "Вояджер-1" (Voyager-1) було запущено 5 вересня 1977 року.
  • У 1994 році апарат зробив легендарний знімок "Бліда блакитна цятка" – фото Землі з відстані 6,4 мільярда кілометрів. Земля виглядає як маленька крапка між смуг розсіяного сонячного світла.
  • "Вояджер-1" найбільш віддалений від Землі рукотворний об'єкт, який вже понад 40 років продовжує робити відкриття.
  • У 2012 році апарат вийшов за межі геліосфери Сонячної системи і став першим рукотворним міжзоряним космічним апаратом.
  • У 2021 році "Вояджер-1" зафіксував звучання міжзоряного простору. За межами геліосфери "гул" плазми має інтенсивність, яка виявилася вищою за очікувану.