Висновки вчені зробили на основі фотографій, які надіслав на Землю Perseverance. Вони вважають, що в кратері, який 3,7 мільярда років тому був озером, траплялися раптові паводки такої сили, що їх інтенсивності було достатньо для перенесення вниз за течією великих валунів.

Цікаво Об'єднані Арабські Емірати здійснять нову міжпланетну місію: куди полетить апарат

Що відомо

Марсохід зараз знаходиться у кратері Езеро діаметром 45 кілометрів. Ще до початку місії науковці припускали, що на цьому місці мільярди років тому протікала річка, оскільки дно кратера в деяких місцях має характерну віялоподібну структуру, що було видно на знімках з орбіти. В NASA сподівались, що там могли зберегтися сліди біологічного життя.

Схематичне зображення древнього озера в кратері кратері Езеро
Схематичне зображення древнього озера в кратері Езеро / Фото NASA

  • Марсохід, перебуваючи уже в кратері, надіслав знімки пагорба, який називають Kodiak — це частина скупчення, частково зруйнованого ерозією.
  • Вчені вивчили його і прийшли до висновку, що відкладення були нанесені водою, а не іншими процесами.
  • Знімки також показують, що в кратері траплялися паводки.
  • Імовірно, вони переносили на десятки кілометрів вниз за течією великі валуни. Вони накопичувалися на дні озера – це видно на знімках.

Положення марсохода Perseverance
Цей знімок показує положення марсохода Perseverance і пагорба Kodiak / Фото NASA

На фотографіях ровера помітили валуни діаметром до метра і вагою до декількох тонн. За словами дослідників, вони не могли утворитися там самостійно, а отже були принесені з іншого місця. Для переміщення такої ваги потрібен потужний потік води – близько 3000 м3/с.

Осадові породи у кратері
Осадові породи у кратері / Фото NASA

Відкладення та сліди ерозії
Відкладення та сліди ерозії на Kodiak / Фото NASA​