Про це повідомляє журнал Nature.

Читайте також: Українці спостерігають за першим весняним зорепадом

Наразі вченим відомо безліч систем взаємодіючих галактик у Всесвіті. Якщо галактики пройдуть досить близько одна від одної, то вони можуть зіткнутися або злитися воєдино. При цьому спостерігається порушення форм галактик, відтік газу в міжгалактичний простір або "висмоктування" газових хмар з меншої галактики в більшу, сплеск зореутворення та ініціація злиття надмасивних чорних дір, розташованих в центрах галактик. Однак існує чимало невирішених проблем, наприклад, залишається неясним, як потоки газу з галактики взаємодіють з міжзоряним середовищем і в чому проявляється зв'язок між швидкістю зореутворення та активністю галактичних ядер, де знаходяться чорні діри.

Галактика NGC 6240 добре підходить для вивчення впливу потоків випромінювання і речовини ("вітрів") на еволюцію галактики. Ця галактика – результат злиття двох галактик і розташовується вона в сузір'ї Змієносця, на відстані 400 мільйонів світлових років від Землі. Процес злиття галактик почався близько 30 мільйонів років тому та викликав сплеск зореутворення. Він повинен завершитися через кілька сотень мільйонів років. У центрі системи знаходяться дві надмасивні чорні діри, які розташовані на відстані близько 3000 світлових років одна від одної, і вони поступово зближуються.

Морфологія галактики NGC 6240 за даними телескопа
Морфологія галактики NGC 6240 за даними телескопа "Хаббл"

Спостереження за NGC 6240 велися за допомогою космічного телескопа "Хаббл" і двох спектрографів: SINFONI, встановленого на одному з телескопів комплексу VLT, та DIS (Dual Imaging Spectrograph), встановленого в обсерваторії Апачі-Пойнт.

Читайте також: Космічний телескоп "Хаббл" зробив знімок гігантської туманності Лагуна: неймовірний кадр

У центральній області системи спостерігаються два активних галактичних ядра різних типів. Ядра оточує структура з гарячого іонізованого газу, схожа на метелика та тягнеться на 30 тисяч світлових років від центральної області. У ній простежуються нитки, петлі та бульбашки, утворені ударними хвилями і потоками випромінювання. Відтік газу в північно-західній частині "метелика" виник в результаті дії зіркових вітрів або викидів газу, а за утворення відтоку в північно-східній частині швидше за все відповідають галактичні ядра, які зближаються. Обидва потоки забезпечують втрату маси галактикою в вигляді газу до 100 мас Сонця в рік.

Кінематичні карти центральної області в галактиці NGC 6240
Кінематичні карти центральної області в галактиці NGC 6240

NGC 6240 дозволяє астрономам спостерігати за вирішальним етапом злиття багатьох газових галактик, в яких починає відбуватися зниження швидкості зореутворення через відтік газу. Варто зазначити, що тільки великий відтік речовини може обмежувати темп зореутворення і зростання новоствореної галактики після злиття.