Вчені з Бостонського та Цюрихського університетів, а також шведського Каролінського інституту перевірили, чи можна пояснити використання соціальних мереж тим, як людський мозок навчається і реагує на нагороди. Команда знайшла схожі риси між тим, як реагують щури, коли отримують їжу як заохочення за навчання, і тим, як люди ставляться до лайків.

Цікаво Розширення браузера Firefox використовували для зламу Gmail

Висновки вчених

Автори провели аналіз публікацій 4000 користувачів Instagram та інших сайтів, загалом опрацювавши понад мільйон різних постів. Виявилось, що люди розміщують свої записи таким чином, щоб максимізувати кількість лайків. У випадку позитивної реакції на контент вони частіше публікують новий, і навпаки – зменшують кількість публікацій у відповідь на низьку активність.

Далі вчені співвіднесли соціальні мережі з ящиком Скіннера — приладом, який використовують для вивчення поведінки тварин. Виявилося, що дії респондентів нагадують поведінку щурів у ящику Скіннера, а також підкоряються схемі "навчання-винагорода" — концепції, яка полягає у тому, що поведінку можна скорегувати, використовуючи нагороди. Тобто, активно ведучи сторінки в соцмережах, люди слідують тим же принципам, що і тварини, які частіше натискають на ручки та важелі під час експериментів, бажаючи отримати більше ласощів.

На наступному етапі досліджень вчені підтвердили ці результати за допомогою онлайн-експерименту. Вони зібрали 176 користувачів Instagram і запропонували їм публікувати меми. В якості зворотного зв'язку учасники отримували лайки. У підсумку з'ясувалося, що люди частіше публікували контент, якщо бачили більше лайків під попередніми постами.

Результати можуть допомогти нам розібратися в тому, чому соціальні мережі починають домінувати в повсякденному житті багатьох людей. А також підказати, як можна розв'язати проблему їх надмірного використання,
— розповів Девід Амодіо, професор Нью-Йоркського та Амстердамського університетів, який брав участь у дослідженні.