Активні ядра галактик (Active galactic nuclei, AGN) – центральні регіони галактик, які активно випромінюють у різних діапазонах. Джерелом викиду велетенської кількості енергії є надмасивні чорні діри, які розташовуються у центрі таких ядер. Є різні типи AGN, але, як свідчить "Єдина модель AGN", усі ці ядра галактик мають абсолютно однакову природу, хоча й відрізняються. Спостереження за М77 це підтвердили.

Цікаве на сайті Чи можливо використовувати енергію чорної діри

Чорна діра
Чорна діра в центрі М77 та візуалізація орієнтації газопилового кільця / Фото ESO

Підтвердження теорії "Єдиної моделі AGN"

Спостерігаючи за активними ядрами галактик, астрономи помітили, що ті відрізняються.

  • Одні ядра породжують потужні викиди радіовипромінювання.
  • Інші – поводять себе доволі спокійно й рівномірно випромінюють.
  • Треті AGN – потужно випромінюють у видимому діапазон.
  • А четверті випромінюють у видимому діапазоні рівномірно, без спалахів.

"Єдина модель AGN" стверджує, що природою усіх активних ядер є надмасивна чорна діра, яка оточена хмарою космічного газу та пилу. Великі розбіжності у випромінюванні пояснюються різною орієнтацією газопилового диска відносно Землі. Простіше кажучи – ми під різними кутами бачимо різні AGN й тому до нас долітають різні рівні випромінювання. Окрім того, важливим є щільність хмари навколо чорної діри, адже це газопилове кільце буквально затуляє від нас компактний об'єкт у центрі.

До теми Вперше виявлена самотня чорна діра, яка вільно подорожує у просторі

Спостереження, які провели з допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescop, VLT) допомогли отримати високодеталізовані зображення газопилової хмари у центрі галактики М77, яка віддалена від Сонця на 47 мільйонів світлових років. Завдяки цьому та іншим дослідженням "Єдина модель AGN" була підтверджена, адже вдалося відтворити орієнтацію пилового диска у просторі.

Отже, активні ядра галактик – це завжди надмасивна чорна діра в центрі, яка оточена газопиловою хмарою. Різниця у спостереженнях пояснюється орієнтацією цього диска та його щільністю.