Ми вирішили розібратись чим же врешті стане штучний інтелект – загрозою чи помічником для людства?

Дослідження у сфері робототехніки та штучного інтелекту зайняли одну з лідируючих позицій в сучасній науці. Компаній, що працюють у цьому напрямку дуже багато. Кожен зайняв власну нішу і розвиває той чи інший напрямок. Практично кожного дня в наше поле зору потрапляють новини, що так чи інакше стосуються розробок в сфері штучного інтелекту.

Песимістичні прогнози щодо розвитку штучного інтелекту

Гадаю, ви неодноразово читали у медіа заяви відомих особистостей щодо загрози штучного інтелекту. Адже це одна з улюблених тем американського мільярдера та бізнесмена, засновника SpaceX та Tesla – Ілона Маска.

Читайте також: Чи варто людству боятись штучного інтелекту – що думає Стів Возняк

"Facebook, Google, Amazon, Apple – всі вони вже знають про вас дуже багато. Штучний інтелект, що буде створений в середині цих компаній, отримає велику владу над людьми. А концентрація влади в одних руках завжди породжує величезні ризики. Лише декілька людей в Google працюють над створенням штучного інтелекту, без будь-якого спостереження ззовні – так бути не повинно", – Ілон Маск.

Мільярдер також неодноразово стверджував, що технології на базі штучного інтелекту можуть привести до третьої світової війни.

Ілон Маск про небезпеку штучного інтелекту: відео

Про потенційну загрозу штучного інтелекту висловлювався також відомий фізик-теоретик Стівен Гокінг. Він стверджував, що в майбутньому людям вдасться створити таку його форму, яка візьме ініціативу на себе і буде постійно самовдосконалюватися. Хокінг вважав, що можливості людей обмежені надто повільною еволюцією і людство, не маючи шансів в такій боротьбі проти машин, – програє.

Оптимістичні думки про штучний інтелект

Однак, не всі вважають, що розумні машини є потенційною загрозою для людства. Творець веб-додатку Cleverbot, Ролло Карпентер каже, що людство ще дуже довгий час буде господарем власних технологій. Він вважає, що технології, які ми створили на базі на базі штучного інтелекту, допоможуть вирішити ряд проблем та завдань, які людина самостійно розв’язати не може.

Карпентер також вважає, що до створення алгоритмів, які приведуть до появи повноцінного штучного інтелекту, залишається лише кілька десятиліть.

Ми не можемо впевнено прогнозувати, що саме станеться, коли машини перевершать нас інтелектом. Тобто ми не можемо робити прогнози щодо однозначності поведінки машин,

– Ролло Карпентер

І все ж Карпентер схиляється до думки, що штучний інтелект стане позитивною силою і слугуватиме на благо людства.

Не бачить негативу розвитку штучного інтелекту колишній чемпіон світу з гри в шахи Гаррі Каспаров. Виступаючи на минулорічній конференції DefCon, що проходила в Лас Вегасі, Каспаров опротестовував позицію, що широке застосування розумних машин стане загрозою для людства.

Читайте також: Робота навчили складати меблі IKEA – робить це краще за людей

"Людство не повинно опиратися змінам, що несуть в собі машини наділені штучним інтелектом", – сказав Каспаров.

Щоправда він визнає, що людство неминуче чекають кардинальні соціальні зміни – до прикладу роботи поступово замінюватимуть людей на робочих місцях.

Як штучний інтелект змінить наше життя

На це варто було б звернути особливу увагу. Зміни, які вносить розвиток штучного інтелекту, вже сьогодні стосуються кожного. За оцінкою дослідницької організації McKinsey Global Institute, кардинальних змін на ринку праці слід очікувати в найближчі десять років. Нові технології дозволять зекономити біля 50 трильйонів доларів.

Практично вся рутинна робота буде передана розумним машинам, адже вони зможуть виконувати її швидше та краще. Зміни торкнуться сотні мільйонів робочих місць. При цьому, в процесі автоматизації постраждають не лише працівники з низьким рівнем кваліфікації.

Роботи крадуть нашу роботу

Чи вкрадуть роботи нашу роботу?

До прикладу, можна взяти інвестиційну компанію Goldman Sachs, яка свого часу звільнила 600 трейдерів, залишивши всього двох людей та автоматизовані програмні алгоритми. Для обслуговування алгоритмів було сформовано штат з 200 програмістів.

Хоча є й інша сторона медалі. Так, нещодавно Ілон Маск заявив, що надмірна автоматизація на заводі Tesla була його великою помилкою. Також він додав, що людей недооцінюють. Компанія опинилася в непростій ситуації через нестачу працівників в процесі автоматизації виробництва для Tesla Model 3.

Реальна загроза

Зовсім недавно ви могли читати про автомобіль Uber, який працюючи в автономному режимі, наїхав на пішохода, що призвело до фатальних наслідків. Також була новина про смерть водія автомобіля Tesla, який курсував на автопілоті. Звісно, в цих конкретних ситуаціях не варто звинувачувати систему, робота якої пов’язана з розробками на базі технології штучного інтелекту.

Читайте також: У Японії показали робота-велетня для потреб армії: вражаючі фото

Але ці випадки показово свідчать про те, що "загроза", яку несе в собі штучний інтелект, нині реальна. Людству слід зосередитися на вирішенні технічних, соціальних та економічних проблем, які поступово постають з плином розвитку штучного інтелекту.

Однак, варто наголосити, що штучний інтелект в умовах сьогодення є для людини цінним помічником. Він може діагностувати рак, виявляти суїцидальні схильності, допомагати нам вирішувати побутові та глобальні проблеми. Розробки в цьому напрямку потенційно здатні підвищити якість життя кожного жителя планети, тому сфера штучного інтелекту потребує впорядкування та регулювання, а не заборони.

Врешті решт стане штучний інтелект загрозою чи помічником, залежить лише від нас.