На шляху комерційних термоядерних реакторів лежить багато невирішених проблем, хоча перший реактор із позитивним виходом енергії обіцяє розпочати роботу вже через три роки (проект ITER).

Не пропустіть Британці показали роботу термоядерного реактора зсередини: виняткове відео

Як штучний інтелект навчили керувати плазмою

Дослідники з компанії DeepMind (куплена компанією Alphabet у 2014 році) разом із вченими зі Швейцарського федерального технологічного інституту в Лозанні (EPFL) змогли навчити штучний інтелект керувати плазмою всередині справжнього термоядерного реактора.

Новою задачею для ШІ DeepMind стало завдання управління формою плазми в термоядерному реакторі типу токамак. І він її розв'язав.

Як все відбувається

У сучасних токамаках та на експериментальному швейцарському токамаку TCV у центрі EPFL (токамак змінної конфігурації) параметри магнітного поля навколо робочої камери реактора задають кілька програмованих контролерів.

Контролери керують електромагнітами, поле яких утримує плазмовий шнур температурою від десятків до сотні і більше мільйонів градусів Цельсія від торкання до внутрішніх стінок робочої камери. Таким чином стінки реактора захищаються від руйнування, а плазма стає більш стабільною.

У швейцарському токамаку окремі контролери задавали потік плазми, її профіль, а також вертикальне та горизонтальне положення потоку. Робота DeepMind і швейцарських вчених звелася до розробки єдиного контролера здатного до навчання та керованого нейромережею.

Читайте на сайті Експериментальний європейський термоядерний реактор виробив рекордний обсяг енергії

Спочатку нейромережі показали реакції плазми на серію комбінацій робочих параметрів електромагнітів, а потім навчили керувати плазмою на програмному симуляторі. Після цього нейромережа через єдиний контролер підключили до цього реактора. Штучний інтелект, як показала практика, зміг самостійно утримувати плазмовий джгут у заданих конфігураціях.

  • Розробники стверджують, що далі ШІ може самостійно і набагато швидше за людину знаходити стабільні параметри для утримання плазми, реагуючи на зміну умов швидше за живого оператора.
  • Експерименти з токамаком під управлінням нейромережею здатні прискорити появу комерційних рішень у галузі генерації чистої та майже нескінченної термоядерної енергії.