Юпітер має масу близько 317 земних мас, а екваторіальний радіус становить понад 71 тисячу кілометрів. Сатурн має масу "всього" близько 95 мас Землі, а радіус планети становить понад 60 тисяч кілометрів. Фактично, їхнє зіткнення майже не можливе, адже вони перебувають на стабільних орбітах.

Цікаво В Юпітер врізалося невідоме космічне тіло: відео рідкісної події

Що буде, якщо газові гіганти зіткнуться

Теоретично, зіткнення можливе, якщо на котрусь із планет вплине третє космічне тіло з великою масою. Що буде із Юпітером та Сатурном після гіпотетичного зіткнення залежить від того, під яким кутом та з якою швидкістю це зіткнення відбудеться.

  • Зустрічне зіткнення по типу "лобом в лоб" призведе до злиття газових гігантів. Водночас з цим жоден з них майже не втратить масу під час катастрофічної події, якщо відносна швидкість буде не надто висока.
    Та якщо швидкість збільшити, то з високою ймовірністю планети-гіганти втратять більшу частину газової оболонки під час злиття ядер.
    Якщо ж лобове зіткнення відбудеться на дуже високих швидкостях, то планети будуть повністю знищені.
  • Зіткнення під кутом можуть дати різні результати – тут все залежить від кута удару. Якщо удар відбудеться під дуже гострим кутом, то ядра планет не зіллються в єдине ціле, проте газові оболонки значною мірою будуть втрачені.
    Якщо ж кут збільшити, то планети можуть взагалі розминутися, "обмінявшись" мізерною кількістю газів. Також такий близький прохід однієї планети коло іншої (майже зіткнення) призведе до значних змін в орбіті обох космічних тіл.

Науковці поки не мали змоги спостерігати великі зіткнення в межах Сонячної системи. Найбільше з них – це удар уламків комети Шумейкерів-Леві 9 по Юпітеру у 1994 році.

Та є свідчення зіткнень планетарних масштабів. Наприклад, Місяць утворився саме в результаті такої події. Також, припускають вчені, Юпітер та Сатурн могли поглинути менших газових гігантів на ранніх етапах існування Сонячної системи, якщо такі планети існували.