Про це повідомляє Nature.

Читайте також: Останнє дослідження Хокінга показує, що в нашому Всесвіті може існувати кілька мультивсеcвітів

Гелій є другим за поширеністю хімічним елементом у Всесвіті після водню і одним з основних компонентів в складі Сонця та газових гігантів в Сонячній системі. Багато теоретичних моделей припускають, що гелій повинен входити до складу атмосфер великих, проте до теперішнього часу не було випадків достовірної реєстрації гелію в атмосферах інших планет.

Екзопланета WASP-107b, що належить до класу супернептунів, знаходиться в системі оранжевого карлика WASP-107, розташованого на відстані 208 світлових років від Землі в сузір'ї Діви. Планета знаходиться на відстані 0,05 астрономічних одиниць від зірки та робить один оберт навколо неї за майже шість днів. Екзопланета має масу 0,12 маси Юпітера і радіус близько 0,94 радіуса Юпітера, що робить її планетою з одним з найменших відомих значень середньої щільності.

В кінці серпня 2017 року космічний телескоп "Хаббл" спостерігав за транзитом планети по диску зірки і отримав широкосмугові спектри пропускання в інфрачервоному діапазоні – коли планета виявляється між земним спостерігачем і диском зірки, частина світла зірки проходить крізь атмосферу і поглинається різними хімічними елементами, що відбивається в спектрах і дозволяє зрозуміти хімічний склад атмосфери.

Спектр пропускання для атмосфери WASP-107b, отриманий в інфрачервоному діапазоні телескопом
Спектр пропускання для атмосфери WASP-107b, отриманий в інфрачервоному діапазоні телескопом "Хаббл"

Аналіз накопичених даних показав, що в зовнішніх шарах атмосфери WASP-107b, де тиск коливається від рівня мікробар до нанобар, міститься гелій в метастабільних станах. Модель, найбільш добре описує отримані спектри, передбачає наявність у планети "розпухлої" атмосфери, яку вона активно втрачає під дією ультрафіолетового випромінювання від зірки. Швидкість втрати становить приблизно 0,1-4% від загальної маси за мільярд років, при цьому планета утворює витягнутий газовий хвіст.

Читайте також: Астрономи виявили зірку, період обертання якої близько 200 років

Щоб перевірити теорії утворення екзопланет і оцінити, наявність у них газових оболонок з водню і гелію, необхідно зрозуміти, як процес втрати газів з атмосфери планети впливає на її подальшу еволюцію, в цьому випадку обмеження на моделі, отримані для WASP-107b, мають важливе значення для подальшої роботи.