Суперечлива доповідь викликала свого часу жваву дискусію і критику експертів. Однак днями вона отримала нове несподіване підтвердження з боку Гайї Херрінгттон, старшого директора і провідного аналітика KPMG, однієї з "Великої Четвірки" консалтингових фірм. На основі власного аналізу даних за останні десятиліття показала, що західна цивілізація точно рухається до катастрофи за передбаченим майже 50 років тому графіком. Але у людства ще є шанс.

Цікаво Чому Tesla закрила свою першу зарядну станцію Supercharger

Нові дані

Гайя Херрінгттон прийшла до висновку, що при збереженні нинішньої економічної траєкторії цивілізація рухається до остаточного спаду економічного зростання, який відбудеться в найближчі два десятки років і, в гіршому випадку, запустить глобальний громадський колапс приблизно у 2040 році.

З огляду на неприємні варіанти прогнозу колапсу 1972 року, мені було цікаво побачити, який зі сценаріїв найбільше відповідає емпіричним даним сьогодні. Зрештою, книга, в якій була описана ця модель світу, була бестселером в 70-ті, а тепер у нас є кілька десятиліть емпіричних даних, які додадуть порівнянню сенс. Але, на мій подив, я не змогла знайти недавніх досліджень на цю тему. Тому вирішила зробити його сама,
– сказала Херрінгтон.

Стаття "Доповнення до меж зростання: порівняння моделі World3 з емпіричними даними" досліджує дані по десяти ключових параметрах:

  • населення,
  • народжуваність,
  • смертність,
  • обсяг промислового виробництва,
  • добробут,
  • екологічний слід та інші.

Два сценарії для світу

Авторка приходить до висновку, що новітні дані найбільше відповідають двом сценаріям 1972 року: BAU2 (базовому) і СТ (технологічному).

Обидва пророкують зупинку розвитку протягом приблизно десяти наступних років – до 2030 року – і вказують на те, що продовжувати вести справи так, як ми звикли, не можна. Навіть у разі безпрецедентного технологічного розвитку така модель неминуче призведе до скорочення промислового капіталу, виробництва сільськогосподарської продукції та рівня життя в цьому столітті.

Це не означає, що людство перестане існувати, але економічне і промислове зростання зупиниться, а потім піде вниз, що завдасть шкоди виробництву продовольства і стандартам життя. Що стосується термінів, то в сценарії BAU2 різкий спад настає приблизно у 2040 році.

Відмінність сценарію CT в тому, що він не призводить до колапсу суспільства і стрімкого скорочення чисельності населення. Він же вважається найбільш оптимістичним з усіх варіантів майбутнього, оскільки заснований на комбінації технологічних інновацій і широкомасштабних інвестицій в охорону здоров'я та освіту. Але якщо він все-таки втілиться, то призведе до формування нової стабільної та успішної цивілізації.

Згідно з прогнозом, у нас є всього близько десяти років на те, щоб конкретними діями спробувати знизити ймовірність сценарію BAU2.