Група планетологів на чолі з Марком Леммоном з Інституту космічних наук у Боулдері повідомила про перший випадок реєстрації сонячного гало на Марсі, який відбувся вранці 15 грудня 2021 року. Спостереження вели протягом 3,3 години за допомогою камер марсохода Perseverance, який працює в кратері Єзеро поблизу екватора планети.

Не пропустіть Історичне зіткнення: зонд NASA DART успішно врізався в астероїд Діморфос – вражаюче відео

Як гало могло утворитися на Марсі

Гало на Марсі має вигляд кола в межах 22 градусів від Сонця, воно спостерігалося в холодну і хмарну погоду. За оцінками вчених, його могли створити кристали крижаного льоду у вигляді шестикутних призм (або стовпчиків), розмірами до більш ніж 11 мікрометрів у довжину і в діаметрі. Кристали спочатку перебували на висотах 40-50 кілометрів і за час спостережень могли опуститися до висот у 3-12 кілометрів.

Гало на Марсі зафіксоване апаратом Perseverance / Фото NASA

Дослідники дійшли висновку, що хмари, які утворюють гало на Марсі, досить рідкісні через необхідний високий рівень перенасичення водою, але можуть бути поширені в північних субтропічних регіонах планети в середині літа.

Гало на Землі

Явище атмосферного гало добре відоме жителям Землі – воно виникає навколо яскравих джерел світла, як-от Сонце чи Місяць, через розсіювання і заломлення світла на крижаних кристалах у земній тропосфері. Земне гало може набувати найрізноманітніших форм – кільця, дуги або плями.

У випадку з Марсом дані моделювань показують, що частинки крижаних хмар Червоної планети можуть являти собою складні багатогранники мікрометрових розмірів, що нагадує земні пір'ясті хмари і може створювати умови для формування гало для спостерігача на поверхні Марса. Однак раніше подібне явище ніколи не реєструвалося в атмосфері Червоної планети, попри спостереження ровера Curiosity і станції Phoenix.

Читайте на сайті Щось могли пропустити: вчені шукають сліди прибульців у старих даних з радіотелескопів

Що Perseverance робить на Марсі

  • Ціль марсохода – шукати ознаки життя. До речі, дослідження свідчать, що гіпотетичне життя могло навіть не зародитися на червоній планеті.
  • Науковці активно планують місію, яка повинна привезти на Землю зразки порід, роздобуті марсоходом.
  • Також вчені та спеціалісти думають про далеке майбутнє й розробляють методи створення штучного магнітного поля на Червоній планеті.