Досі біологічні експерименти у космосі неодноразово здійснювалися, але всі вони обмежувалися уявною сферою, що включає Землю та Місяць. Передбачається, що невеликий супутник-кубсат із дріжджовими клітинами на борту вийде на геліоцентричну орбіту. Після цього вчені почнуть вивчати вплив космічної радіації на дріжджі.

Не пропустіть Космічний телескоп Hubble "намалював" зоряні потоки на новому портреті туманності Оріона

Проєкт BioSentinel є першим у своєму роді – він дозволить відправити живі організми в космос далі, ніж будь-коли в історії.

Для чого це вченим

Космічна радіація з'являється, коли атоми подорожують так швидко, то "втрачають" електрони. Бомбардування подібними частинками є надзвичайно шкідливим для живих організмів, але в нормі людей та інше життя на Землі захищає магнітне поле планети.

Оскільки дріжджові клітини функціонують приблизно за тими ж принципами, що й людські, у тому числі несуть ДНК, вони чудово підходять для оцінки впливу космічної радіації в глибокому космосі, і експеримент дозволить припустити, що може статися з людьми під час тривалого польоту.

Дріжджові клітини розпочнуть подорож у сухому середовищі на невеликих картках на борту кубсату. Під час польоту до Місяця супутник BioSentinel на певному етапі залишить компанію своїх "побратимів" і вийде на геліоцентричну орбіту. Поза зоною дії магнітного поля Землі персонал місії зможе "активувати" дріжджі, після чого ті почнуть подорож тривалістю 12 місяців.

Детальніше про дослідження BioSentinel: дивіться відео

Читайте на сайті Екстремальна фізика "надкритичних" матерій може бути напрочуд простою

BioSentinel дублює ще два схожі експерименти. Один із них проводиться на борту МКС, а ще один буде організований на Землі. Порівнюючи отримані дані, вчені зможуть дослідити дію космічної радіації Землі, низької навколоземної орбіті й у глибокому космосі. Передбачається, що це забезпечить неоціненну інформацію для подальших пілотованих мандрівок на Марс і навіть далі.