"Крильця астронавтів" – нагрудний знак, яким Федеральне управління цивільної авіації США (FAA) нагороджує учасників комерційних космічних місій. Саме після отримання цього знаку учасник місії вважається комерційним астронавтом.

Цікаво Джефф Безос опублікував відео з капсули під час польоту у космос

Що змінили у нових правилах присвоєння звання комерційного астронавта

За новими правилами, для того щоб офіційно вважатися комерційним астронавтом, потрібно відповідати чотирьом критеріям:

 • бути співробітником визнаної FAA космічної компанії;
 • пройти відповідну підготовку астронавтів;
 • піднятися на висоту понад 80 кілометрів над Землею;
 • а також "продемонструвати діяльність у ході польоту, важливу для громадської безпеки або таку, що сприяє підвищенню безпеки пілотованих космічних польотів".

Нові критерії набули чинності 20 липня, у день, коли в космос на власному кораблі New Shepard відправився мільярдер Джефф Безос.

Засновник Amazon міг би отримати "крила" за колишніми правилами FAA, оскільки у ході польоту він піднявся на висоту вище 100 кілометрів над рівнем моря. Однак тепер ймовірність цього мала: ракета, на якій Безос відправився у космос, керувалася повністю автономно і сам він та інші члени його групи ніяк не сприяли "громадській безпеці" або "безпеці космічних польотів".

FAA змінило критерії видачі крил вперше за останні 17 років. Представник відомства у розмові з телеканалом CNN зазначив, що ці зміни були зроблені тому, що вони "більше відповідають ролі FAA з питань захисту суспільної безпеки під час комерційних космічних операцій". Він також сказав, що для присудження "крил астронавта" їх потенційний одержувач повинен бути номінований.

В даний час на розгляді FAA немає жодної кандидатури,
– додав представник FAA.

То Безос не отримає звання астронавта?

Наразі остаточно невідомо, однак в затверджених умовах є лазівки, які можуть дозволити Безосу та його команді космічних туристів отримати звання астронавтів.

FAA має право нагороджувати осіб, "чий внесок у розвиток комерційних польотів людини у космос заслуговує особливого визнання".

Під цей критерій цілком підпадає, як мінімум одна членкиня екіпажу New Shepard – 82-річна льотчиця Уоллі Фанк, яка пройшла курс підготовки до польоту ще у 1960-х, однак не змогла стати учасницею місії, але присвятила своє життя популяризації космосу.

Хто видає "крильця астронавтів" у США

Звання астронавтів у Сполучених Штатах присуджують три державні структури:

 • збройні сили;
 • NASA;
 • та FAA.

Перші дві видають "крила" виключно своїм службовцям або співробітникам. FAA почала видавати "крила комерційного астронавта" у 2004 році після того, як корабель SpaceShipOne компанії Virgin Galactic став першим приватним космічним кораблем, який досягнув космосу.

Не пропустіть Китай випробував новий багаторазовий космічний корабель

Що варто знати про політ Джефа Безоса в космос

 • Засновник компанії Amazon та найбагатша людина планети Джефф Безос 20 липня здійснив повноцінний туристичний політ у космос.
 • Разом з ним лінію Кармана (100 кілометрів над Землею) перетнули ще троє членів екіпажу: брат Безоса – Марк, 82-річна льотчиця і перша жінка – інспектор Федерального авіаційного управління США Уоллі Фанк та перший комерційний турист – 18-річний Олівер Дейм.
 • Екіпаж New Shepard перебував у невагомості приблизно 4 хвилини, після чого розпочав спуск на Землю.
 • Політ відбувся у день святкування 52-ї річниці польоту місії "Аполлон-11" в рамках якої на Місяць висадилися перші люди – Ніл Армстронг та Базз Олдрін.
 • Корабель New Shepard названо на честь першого астронавта США, який здійснив суборбітальний політ – Алана Шепарда.
 • Політ системи New Shepard принципово повторює маршрут Шепарда під час першого суборбітального польоту.