Ще у травні ми розповідали про те, що команда NASA, яка працює із зондом "Вояджер-1", почала отримувати вкрай дивні дані про стан і розташування апарата. Загадкові сигнали змусили фахівців зайнятися пошуком проблеми та розв'язанням загадки. Тепер у NASA розповіли, що загадку розгадано.

Не пропустіть NASA почало вимикати обладнання "Вояджерів", які зараз знаходяться за межами Сонячної системи

Що сталося із зондом "Вояджер-1"

Фахівці NASA підозрювали, що проблема крилася десь у системі артикуляції та контролю положення космічного корабля (AACS), яка утримує антену "Вояджера-1" спрямованою на Землю. Але розв'язка здивувала команду ще більше.

AACS почала надсилати телеметричні дані через бортовий комп’ютер, який, як відомо, перестав працювати багато років тому, і комп’ютер зіпсував інформацію,
– зазначили представники NASA в оновленому звіті.

Решта космічного корабля, очевидно, була в порядку, продовжуючи збір даних як зазвичай.

Коли інженери почали підозрювати, що "Вояджер-1" використовує непрацюючий комп’ютер, вони просто надіслали зонду команду, щоб його система AACS використовувала правильний комп’ютер для виклику Землі. Це було виправлення з низьким ризиком, але його виконання зайняло багато часу.

Річ у тім, що радіосигналу потрібно майже 22 години, щоб досягти "Вояджера-1", який зараз перебуває на відстані понад 23,5 мільярда кілометрів від Землі (станом на 30 серпня) і з кожною секундою ця відстань збільшується.

Нова загадка

Розв’язавши причину збою даних "Вояджера-1", NASA тепер роздумує над новою таємницею: що ж стало причиною помилки, яка змусила зонд перемкнутися на комп'ютер, який давно перестав працювати.

Ми раді, що телеметрія відновилася. Ми виконаємо повне зчитування пам’яті AACS і подивимося на все, що він робив. Це допоможе нам спробувати діагностувати проблему, яка в першу чергу спричинила складнощі з неправильною телеметрією,
– сказала керівник проєкту "Вояджер" Сюзанна Додд.

Інженери підозрюють, що "Вояджер-1" почав передавати телеметрію свого стану та статусу через мертвий комп’ютер після того, як отримав неправильну команду від іншого бортового комп’ютера. Це свідчить про те, що в комп’ютерному "мозку" "Вояджера-1" може ховатися якась інша проблема, але керівники місії не вважають, що це загроза довгостроковому стану зонда.

Читайте на сайті Восьмирічна дівчинка зв'язалася з астронавтами на МКС за допомогою любительської радіостанції

Коротко про "Вояджер-1"

  • Зонд "Вояджер-1" (Voyager-1) було запущено 5 вересня 1977 року.
  • У 1994 році апарат зробив легендарний знімок "Бліда блакитна цятка" – фото Землі з відстані 6,4 мільярда кілометрів. Земля виглядає як маленька крапка між смуг розсіяного сонячного світла.
  • "Вояджер-1" найбільш віддалений від Землі рукотворний об'єкт, який вже понад 40 років продовжує робити відкриття.
  • У 2012 році апарат вийшов за межі геліосфери Сонячної системи і став першим рукотворним міжзоряним космічним апаратом.
  • У 2021 році "Вояджер-1" зафіксував звучання міжзоряного простору. За межами геліосфери "гул" плазми має інтенсивність, яка виявилася вищою за очікувану.