Запуск Europa Clipper, космічного апарата NASA, планують на 2024 рік. Підготовка повним ходом йде уже зараз. Агентство планує вивчати супутник від глибоких надр до поверхні, щоб визначити, чи є на ньому інгредієнти, які роблять його придатним домом для життя. Однак в цьому завданні є кілька важливих і складних моментів.

Цікаво Samsung підтримає клієнтів із порушеннями слуху: яку ініціативу запускає компанія

Місія на Європу

Вся суть подібних місій зводиться до того, щоб з'ясувати, чи є Європа місцем придатним для життя, хоча б найпростішого. Річ у тім, що цей супутник Юпітера, як і Енцелад, є геологічно активним. Він генерує тепло всередині, не даючи замерзати глибоким підземним водам, що ховаються під товстим шаром льоду. Тепло також може сприяти виробництву або циркуляції хімічних будівельних блоків життя на морському дні, включаючи вуглець, водень, кисень, азот, фосфор і сірку.

Проблема у тому, що гравітація Європи набагато сильніша, ніж в Енцелада, який розкидає крижані частинки на сотні кілометрів над поверхнею.

Енцелад
Спостереження за силуетом Енцелада показало струмені води, що вириваються над його поверхнею. Супутник, підсвічений ззаду Сонцем, сфотографував 27 листопада 2005 року апарат NASA "Кассіні" / Фото NASA

Це може означати, що "гейзери" на Європі буде складно виявити, навіть якщо вони є. Адже вони можуть бути маленькими й тонкими, утримуючись близько до поверхні.

  • Europa Clipper дістанеться до Європи аж у 2031 році. І зараз вчені намагаються придумати різноманітні способи й підходи, які дозволять знайти активні області на супутнику.
  • Одним з таких є спостереження за силуетом, коли Європа освітлюється світлом Юпітера, проходячи перед планетою, що дасть змогу побачити струмені речовини над поверхнею.
  • Датчик Europa-UVS також спробує виявити шлейфи в ультрафіолетовому світлі, і зможе визначати їх хімічний склад.
  • Тепловізійна камера E-THEMIS, буде шукати гарячі точки на поверхні, які можуть бути свідченням активних або недавніх вивержень.