Як виявили витік повітря

Космонавт Анатолій Іванишин розповів, що пакетик чаю розподілили у модулі перед закриттям перехідної камери, повідомляє 24 канал з посиланням на російські ЗМІ. Місце витоку вдалося виявити завдяки руху пакетика, який в умовах невагомості змістився у бік течії повітря за борт станції. Рухи об'єкта зафіксували камери.

Не пропустіть Цікаві факти про МКС: як створювали дослідницький бастіон людства у космосі

Як ремонтуватимуть місце витоку

Російський ЦУП порадив космонавтам заклеїти скотчем місце розгерметизації, коли у них з'явиться вільний час, а також надіслати фото і відео можливого місця витоку.

Як шукали витік повітря на МКС

Витік спочатку шукали за допомогою американського ультразвукового детектора.

  • 1 жовтня перевірили герметичність порожнини між стикувальними агрегатами проміжної камери і "Прогресу МС-14". Потім камеру звільнили від усіх вантажів.
  • Вранці 2 жовтня проміжну камеру ізолювали і розмістили в ній дві камери GoPro. Одна фіксувала покази тиску на мановакуумметрів, друга стежила за рухом індикаторів у вигляді смужок з конфеті і пластику.
  • 3 жовтня екіпаж попросили перевірити проміжну камеру пластиковими пакетами і плівками. Певну зону – клапан або гермоплату – потрібно було обернути пакетом, а по краях замотати скотчем. У разі витоку в даному місці пакет повинен був схлопнутися.

Потім у фахівців виникла підозра, що через тривалий термін експлуатації у стикувальному агрегаті потекли гумові ущільнювачі. Його обклеїли по периметру скотчем.

  • 5 жовтня в роботі задіяли стетоскоп. Але роботи довелося призупинити, оскільки насос системи забезпечення теплового режиму створював шум, а вимикати його не рекомендовано.
  • 6 жовтня космонавт Іванишин за допомогою індикатора потоку і інфрачервоної камери досліджував дві можливих зони витоку повітря. Потім до робіт залучили вимірювачі потоку повітря і американський механічний індикатор витоку FLI. Пошуки ні до чого не привели.

Проблеми на МКС

Тиск на МКС почав опускатися ще в кінці серпня. Спочатку джерело витоку повітря шукали в американському сегменті станції. Але він виявився в російському модулі "Зірка".

Витік не вдається усунути з 9 жовтня. Спочатку його намагалися закрити за допомогою пластиліну американського виробництва. Але тиск в модулі продовжує падати.

Додатково до всього, в російському сегменті МКС зламалася система отримання кисню. Вийшов з ладу блок "Електрон-ВМ", який працював на станції з 2005 року.