Вхід до печери виявили недалеко від міста Чемуйіль в штаті Кінтана-Роо. Як кажуть дослідники, місцеві жителі про підземелля знали: недалеко від входу археологи знайшли сміття та інші сліди людей. Але найцікавіше ховалося у важкодоступних місцях.

Цікаво Найкращий подарунок для родини – телевізор від Samsung

Що знайшли археологи

Вхід до печери
Вхід до печери прихований густою рослинністю / Фото INAH

У найбільш заплутаній частині печери дослідники знайшли три предмети, які попередньо датували пізнім посткласичним періодом мая – 1200-1521 роки нашої ери.

  • Перший з них — посудина досить грубого виготовлення. У неї збереглася одна з двох ручок, а в основі є увігнута порожнина, типова для кераміки мая цього часу.
  • Кулястий горщик з кераміки приблизно такої ж якості, як попередній предмет, знайшли роздробленим: корінь одного з дерев на поверхні доріс до печери й притиснув його до каменів.

Роздроблений горщик
Роздроблений горщик / Фото INAH

  • Обидві посудини, за словами археолога Антоніо Рейеса, були встановлені над природними нішами в печері — ймовірно, в місцях, де вода стікала зі сталактитів.
  • Третій предмет сильно відрізняється від попередніх: це теж керамічна посудина, але ретельніше виготовлена. Вона має три опори (ніжки) конічної форми. Предмет знаходився дуже близько до водойми, який, за попередніми оцінками, має безперервну течію в нижній частині печери.
  • Посудину колись поклали догори дном і обклали камінням — з чого археологи зробили висновок, що це свого роду підношення.
  • Перші ж дві посудини використовували для ритуального збору чистої води, що стікала зі сталактитів.

Мая в період свого розквіту активно використовували карстові печери в різних цілях. Заведено вважати, що здебільшого ці випадки стосувалися саме сакральних цілей. На сьогодні нам відомі близько 2000 печер, в яких залишилися сліди цивілізації мая.