Детектори гравітаційних хвиль LIGO, VIRGO та інші мають певні недоліки. Наприклад, вони велетенські та потребують багато матеріалів. Це ускладнює їх обслуговування. Також розташування на Землі може вносити певні збурення у показники детекторів. То чому б не відправити у космос апарати, які могли б виявляти гравітаційні хвилі з високою точністю? Саме в цьому й полягає мета проєкту Laser Interferometer Space Antenna (LISA).

Цікаво Виявлені гравітаційні хвилі, які натякають на існування темної матерії

Рух трьох апаратів проєкту LISA орбітою: дивитись відео онлайн

Детальніше про космічний детектор гравітаційних хвиль

Сутність проєкту являє собою посилання у космос трьох апаратів. Вони будуть рухатися орбітою слідом за Землею.

  • Кожен апарат буде обладнаний двома лазерами, перший прототип якого уже підготували спеціалісти NASA.
  • Космічні зонди утворюватимуть постійний трикутник зі стабільною відстанню між апаратами 2,5 мільйони кілометрів.
  • Відстань буде вимірюватися завдяки лазерам, які будуть направлені на два інші апарати. Промінь буде фіксуватися приймачем, що й забезпечить вимірювання відстані та її зміни.
  • Технологія цих лазерів уже була відпрацьована у місії GRACE. Тоді два апарати змогли скласти повну гравітаційну мапу Землі.
  • Лазер для проєкту LASA матиме потужність 2 вати та працюватиме у ближньому інфрачервоному діапазоні.

Гравітаційні хвилі, викликані збуренням гравітаційного поля внаслідок злиття надмасивних об'єктів у далекому космосі, будуть немов коливати апарати.

Такі коливання викличуть зміну взаємної відстані та орієнтації зондів, що й буде зафіксовано завдяки лазерним променям. Таким чином науковці зможуть зафіксувати сам факт виникнення гравітаційних хвиль, потужність процесу злиття та напрямок, звідки хвилі "прийшли".