Як передає 24 канал, неофіційно історія компанії розпочинається у 1996 році, коли два випускники Стенфорда Ларрі Пейдж і Сергій Брін розпочали роботу над ідеєю альтернативного пошуковика.

Цікаво Gmail отримає новий логотип та низку функцій: фото

Зауважимо, що тоді конкуренти індексували веб-сторінки та видавали результати у порядку, визначеному найкращими збігами за ключовими словами в пошуковому запиті. Натомість стартап Бріна та Пейджа BackRub, перш за все, показував ті сторінки, на які вела найбільша кількість так званих перехресних посилань.

Брін, Пейдж, Google, історія, інтернет, історія, пошук, США
Сергій Брін і Ларрі Пейдж у 1996 році працювали над ідеєю альтернативного пошуковика

Таким чином, це фактично стало початком майбутнього гіганта техноіндустрії. У 1997 році PageRan перейменували в Google, а в 1998 році засновники зареєстрували Google, Inc. зі статутним капіталом у 100 тисяч доларів, залученими від співзасновника Sun Microsystems Енді Бехтольшайма. Згодом команда перебралася до гаражу Сьюзан Войчицьки, яка сьогодні очолює YouTube. І з цього моменту Google лише розвивався та розвивався.

Нижче – короткий таймлайн його історії:

1998 рік: Крім стартового капіталу від Бехтольшайма, Google залучає понад 1 мільйон доларів від Девіда Черітона (професора Стенфорда), Рама Шрірама (екс-Netscape) і Джеффа Безоса. Далі йдуть скромніші інвестиції.

1999 рік: Компанія залучає 25 мільйонів доларів і переїжджає у Маунтін-В'ю, Каліфорнія. Google намагаються продати пошуковику Excite, який у той час був лідером, однак покупець так і не запропонував цікавих умов.

2000 рік: Google стає пошуковим провайдером Yahoo та пробуде у такій ролі до 2004 року. Потім Yahoo використовувала власну пошукову систему, поки в 2010-му не перейшла на Microsoft Bing, а у 2015-му – на об'єднані результати з Microsoft і Google.

Також Google вперше пропонує неангломовну версію сайту та запускає "дудли" – прив'язані до дати графічні додатки, одним з яких стала повністю функціональна версія Pac-Man.

Важливо Google запустив програму для українських та білоруських стартапів

2001 рік: Колишній керівник Sun Microsystems Ерік Шмідт входить до ради директорів компанії, а пізніше займає посаду CEO.

2002 рік: Запуск сервісу Google News. Водночас Yahoo пропонує 3 мільярди доларів за компанію, але керівництво Google відмовляється продавати компанію.

2003 рік: Google купує Blogger, одну із перших блогінг-платформ. Також компанія запускає Google AdSense, який дозволяє розміщувати рекламу на сайтах видавців, зокрема у блогах з малим трафіком. Прибутком від реклами компанія ділиться з цими видавцями.

2004 рік: Google стає публічною компанією, зібравши 1,67 мільярда доларів на незвичному онлайн-аукціоні. Також вперше з'являється Gmail – email-сервіс з величезним онлайн-сховищем на той час – цілий гігабайт (у наступному році цей обсяг подвоюють)! Згодом Google запускає Google Print і Google Books – останній дозволяє індексувати книги за їхнім змістом.

Перша версія Gmail (2004 рік): відео

2005 рік: Компанія запускає Google Maps і Google Earth для навігації та передачі зображень із супутників. Пізніше з’являється Google Talk – аби користувачі могли чатитись. На подальшому розміщенні акцій Google привертає понад 4 мільярди доларів.

2006 рік: Google запускає урізану версію пошуковика для Китаю із вбудованою цензурою всупереч своїй місії робити інформацію в усьому світі доступною. Крім того, компанія купує YouTube, а також запускає Google Docs і Spreadsheets (пізніше просто Sheets) – безкоштовні веб-додатки для конкуренції з продуктами Microsoft Office.

2007 рік: Google починає пропонувати мобільну операційну систему Android розробникам, купує одну з найбільших на то час мереж онлайн-реклами DoubleClick, запускає StreetView в Google Maps.

2008 рік: Компанія запускає дебютний браузер Chrome, а T-Mobile G1 стає першим смартфоном на Android.

Може зацікавити Стеження за користувачами обурювало навіть працівників Google: внутрішнє листування

Реклама T-Mobile G1 – першого телефону на Android

2009 рік: Google без лишнього галасу запускає проект самокерованих автомобілів.

2010 рік: Google випускає свій перший смартфон Nexus One. Водночас у Китаї закривають підрозділ пошуку в інтернеті.

Крім того, щоб зробити широкосмуговий інтернет доступним, Google починає будувати власні міські волоконно-оптичні мережі (аж до 2016 року).

2011 рік: Компанія випускає перший ноутбук Chromebook на власній операційній системі Chrome, що здебільшого базується на веб-додатках, а також купує виробника смартфонів Motorola Mobility, переважно заради їхніх патентів, ініціює масові звільнення та завершує операцію до 2014 року. Ларрі Пейдж стає СЕО Google.

2012 рік: Google демонструє Google Glass – під'єднані до мережі окуляри, що використовують технології доповненої реальності.

2013 рік: Компанія купує додаток для навігації Waze і представляє цифровий медіаплеєр Chromecast, призначений для відтворення на телевізорі потокового відео або аудіоконтенту за допомогою Wi-Fi.

2014 рік: Google купує Nest – компанію, що спеціалізується на технологіях розумного будинку, а також розкриває прототип свого самокерованого автомобіля.

2015 рік: Google вдруге змінює назву, оскільки компанію реорганізують у холдинг Alphabet, Inc., в якому сам Google – лише підрозділ пошукового бізнесу. Сундар Пічаї стає її CEO. Також відбувається запуск нового сервісу Google Photos, що приходить на заміну Picasa.

Цікаво Google готується до секретного тестування нового типу стандарту зв'язку

2016 рік: Компанія представляє смарт-динамік Google Home, а також голосового помічника Google Assistant як складову Home і Allo (Allo пізніше "поставили на паузу", але остаточно не закрили).

Google Home, Google, історія, інтернет, історія, пошук, США
Перша розумна колонка від Google – Google Home

2017 рік: Підрозділ Alphabet щодо автономних авто Waymo судиться з Uber через крадіжку секретної інформації та з низки інших причин.

Також Google розкриває вплив Росії на вибори президента США в 2016 році через закупівлі реклами.

2018 рік: Через багато років блокування пошуковика у Китаї з'ясовується, що компанія розробляє проект під кодовою назвою Dragonfly, який має функціонувати, враховуючи встановлену китайським урядом цензуру. У підсумку співробітники протестують, а опісля СЕО Google заявляє, що проект перебуває на стадії "вивчення".

2019 рік: У травні 2019 року через американські санкції Google змушений був розірвати співпрацю з китайським технологічним гігантом Huawei. Нові смартфони китайської компанії залишились без комерційної версії Android. І це проблема не лише виробника смартфонів, але й для Google.

Новий сервіс Play Pass: відео

У вересні 2019 року компанія заявила про запуск власного ігрового сервісу Play Pass. Це платна підписка на ігри та додатки Google Play без реклами та вбудованих покупок.

2020 рік: Через пандемію коронавірусу Google у травні 2020 року розпочала поступово надавати безкоштовний доступ до фірмового сервісу відеоконференцій Google Meet. Зараз ним можуть безкоштовно користуватися юзери по всьому світу, в тому числі й українці. Так компанія хоче залучити нових користувачів і стати повноцінним конкурентом для подібних сервісів – Zoom, Skype і Facebook Messenger.

Ще однією важливою подією 2020 року можна вважати наймасштабнішу хакерську атаку на фірмовий браузер Chrome за всю історію його існування. Жертвами могли стати 32 мільйони користувачів.