Варто зазначити, що приватна космічна компанія мільярдера Джеффа Безоса дуже розраховувала на цей контракт NASA та після оголошення переможця залишилася незадоволеною результатами конкурсу. Після їх оголошення компанія подала протестну заявку з вимогою переглянути результати звинувативши NASA у тому, що воно обрало, лише одного переможця, тоді як за умовами конкурсу їх мало бути двоє.

Цікаво Ілон Маск показав величезну ракету Super Heavy з увімкненими двигунами

До скарги приєдналася й інша учасниця конкурсу – компанія Dynetics, яка подала свою протестну заявку зі схожими претензіями.

Конкурс NASA на розробку та запуск місячного лендера тоді виграла компанія мільярдера Ілона Маска – SpaceX.

Що не сподобалося Blue Origin

Серед чималої кількості притензій Blue Origin, компанія заявила, що NASA надає "необгрунтовану перевагу" Starship. Компанія Безоса звернула увагу на те, що SpaceX взялася за короткий термін побудувати повністю багаторазовий корабель, який досі не проходив випробувань з дозаправки на орбіті. Тоді як пропозиція Blue Origin спільно з існуючими ракетами, "вимагає всього трьох запусків і використовує системи, що довели свою ефективність".

Тут варто одразу зазначити, що на час подання протестної заявки корабель SpaceX Starship вже пройшов успішні випробування з польоту й посадки. Водночас компанія Blue Origin не має аналогічних ракет і подібні її рішення перебувають лише на етапі проєкту.

До речі, аби перехопити контракт NASA Джефф Безос запропонував американському космічному відомству покрити до 2 мільярдів доларів витрат.

Розробка місячного лендера – що далі

У рішенні Рахункової палати США мовиться, що дії NASA були в рамках правил, згідно з якими адміністрація могла вибрати кількох учасників, а могла не вибрати жодного: всі варіанти передбачені умовами конкурсу. І саме фінансове питання стало вирішальним.

Варто наголосити, що протест Blue Origine та Dynetics доволі суттєво загальмувало співпрацю SpaceX і NASA та відкинув її на кілька місяців.

До теми Starship готують до орбітального польоту: сотні співробітників SpaceX терміново мобілізовані

Водночас компанія Ілона Маска не продовжує конструювати Starship і нещодавно провела вогневі випробування першого ступення системи – Super Heavy. Крім того на базі Starfield в Бока Чіка завершили спорудження вежі обслуговування та мобілізували персонал для підготовки до орбітального тестового польоту корабля Starship.