Наднова зоря отримала назву G261.9+5.5. Для її візуалізації астрофізики використали суперкомп'ютер під назвою Setonix, який запустили в роботу у 2022 році. В основу генерації ліг масив даних, отриманий з радіотелескопа ASKAP.

Цікаво Гігантська комета врізалася в Сонце, потрапивши в об'єктиви камер: дивіться відео

Що відомо

Коли зірка гине в неймовірно потужній надновій, вона викидає гарячу матерію в космос, утворюючи так звані залишки наднової (SNR).

Щоб візуалізувати цей процес, команда дослідників з національного наукового агентства Австралії CSIRO зібрала дані з надзвичайно чутливого радіотелескопа Australian Square Kilometer Array Pathfinder (ASKAP), який спостерігав SNR, і передала їх комп'ютеру.

Отриману ілюстрацію вибуху наднової зорі, яку ви можете бачити на головному фото вище, астрономи назвали найдеталізованішою в історії. Вчені заявили, що візуалізація допоможе дізнатися більше про G261.9+5.5.

Чудові перспективи

Суперкомп'ютер Setonix оснащений більш ніж 500 процесорними вузлами AMD EPYC Milan із 65 тисячами ядер. Дослідники кажуть, що це дослідження є чудовим способом тестування можливостей суперкомп’ютера, адже даних, зібраних за допомогою ASKAP, дуже багато для обробки, і візуалізувати їх у щось єдине й таке складне, як SNR, а ще й у високій деталізації – немалий подвиг.

Тож вчені сподіваються, що надалі ще більш амбітні спостереження ASKAP можуть бути швидко оброблені Setonix, дозволяючи ближче поглянути на міжзоряне середовище та не тільки.