Кисень виробляють ціанобактерії за допомогою фотосинтезу. Саме завдяки їм змінилася атмосфера Землі.

Це цікаво Чому динозаври стали домінувати на Землі: відповідь вчених

Раніше вченим було відомо тільки те, що різке збільшення концентрації кисню завдяки ціанобактеріям відбулося приблизно 2,45 мільярда років тому. Науковці дали цьому явищу назву – Велика окислювальна подія.

Дослідження показало, що ціанобактерії продукували кисень і раніше, але він витрачався та окислення гірських порід. Згодом концентрація кисню різко збільшилася та повпливала на планетарну атмосферу.

Ціанобактерія

Ціанобактерії продукують кисень за допомогою фотосинтеза / Фото Департаменту якості навколишнього середовища в Оклахомі

За допомогою генного аналізу науковці визначили, що всі сучасні види ціанобактерій – нащадки одного предка.

Прадавня ціанобактерія з’явилася приблизно 2,9 мільярда років тому. Саме тоді виник фотосинтез – перетворення вуглекислого газу на кисень живими організмами.

Читайте також Вчені розв'язали загадку, якій 1,7 мільярда років

Науковці зазначають, що давніх ціанобактерій було не так багато, тому великої концентрації кисню не було. Згодом вже нові ціанобактерії почали масштабно фотосинтезувати – так і стався кисневий бум.

Кисень – вичерпний

Науковці з Технологічного інституту Джорджії заявили, що кількість кисню на Землі буде невпинно зменшуватись. Дослідження показало, що приблизно через мільярд років показники кисню зменшаться до рівня архейської ери – тоді концентрація О2 становила 20 – 30 відсотків. Великі форми життя, за словами вчених, не зможуть існувати у такому середовищі, проте життя мікробів та бактерій продовжиться.