Перші друкарські машинки вразили б вас своїми габаритами та незручністю. Це були громіздкі й доволі примхливі апарати. А розкладка клавіатури для набору тексту була знайомою нам алфавітною послідовністю літер. Чому ж це зрозуміле й, здавалося б, логічне розташування символів не дожило до наших днів?2

Цікаво ТОП-7 українських YouTube-каналів про технології: цікаво та корисно

За першою версією, професійні друкарки розвивали чималу швидкість набирання, а це неминуче призводило до залипань у механізмі. Крістофер Летем Шоулз, один із винахідників друкарської машинки, вирішив цю проблему, буцімто знизивши швидкість друку, розташувавши найчастіше використовувані символи подалі одна від одної. За другою версією, Шоулз зовсім не мав на меті уповільнити друк. Навпаки, його розкладка суттєво підвищила швидкість набору, адже заклинювати клавіші стало в рази рідше. І саме цей варіант більше схожий на правду.

У патенті на друкарську машинку, виданому 23 червня 1868 року, Крістофер Летем Шоулз описав клавіатуру, зроблену за зразком друкарського телеграфу Г'юза – Фелпса. На дворядній фортепіанній клавіатурі оригіналу клавіші розташовувалися в алфавітному порядку ("чорні" – у прямому, "білі" – у зворотному).

Друкарська машинка Шоулза
Друкарська машинка Шоулза / Фото OnMilkwaukee

Однак клавіш не вистачало, тож Шоулз удосконалив конструкцію до чотирирядної клавіатури з рядами по 10 або 11 клавіш. Після деякої перестановки клавіш розкладка набула майже сучасного вигляду.

Уперше QWERTY з'явилась у серпневому номері журналу Scientific American за 1872 рік. А 1873 року цю розкладку використала компанія E. Remington & Sons, випустивши першу комерційну модель друкарської машинки – Remington No.1. (Хоча сам механізм був абсолютно інший, аніж у запатентованого першозразка.)

Remington No.1
Друкарська машинка Remington No.1 / Фото Wikipedia

То навіщо все-таки потрібно було переставляти клавіші? Достовірно невідомо, але існує версія, що суто з метою маркетингу. Деякі букви довелося перенести, щоб за допомогою клавіш верхнього ряду можна було надрукувати торговельну марку друкарських машинок Typewriter.

Удосконалено розкладку QWERTY було вже у XX столітті. І зробив це професор Вашингтонського університету Август Дворак виявивши, що в розкладці QWERTY забагато комбінацій букв, при набиранні яких незграбно розташовуються пальці (що спричиняє помилкові натискання), професор почав шукати досконаліше рішення.

1936 року Август Дворак разом із Вільямом Діллі запатентував клавіатуру, давши їй своє ім'я. Винахідники запевняли, що нова розкладка набагато ергономічніша за класичну.

Розкладка Дворака
Розкладка Дворака / Фото Wikipedia

Сьогодні друкарські помилки не становлять такої проблеми, як ще кілька десятиліть тому, адже будь-якої миті помилково набраний символ можна стерти, натиснувши Delete. Але сучасні шанувальники системи Дворака зауважують, що крім уже зазначених переваг вона має ще одну, дуже актуальну й сьогодні: вона допомагає уникнути хронічного розтягнення зв'язок.

Основну кириличну розкладку ЙЦУКЕН, названу так за першими шістьма лівими символами першого буквенного ряду, створили в США наприкінці XIX століття. Від моменту появи друкарських машинок виробники часто практикували економію деяких символів. Наприклад, у розкладці ЙЦУКЕН економили букву Е, крапку з комою, зірочку, дужки – вони набирались комбінацією клавіш. А частину знаків заміняли зовні схожими, приміром цифрами 0, 1 чи 3.

Утім, розкладка ЙЦУКЕН, як і QWERTY, є доволі зручною й дає змогу швидко друкувати, особливо 10-пальцевим "сліпим" методом.

На нашому ринку доволі давно й широко представлена техніка з українською розкладкою на клавіатурі. Водночас деякі виробники – попри вимоги чинного законодавства та всупереч здоровому глузду – уперто комплектують свої вироби клавіатурою лише з англійською та російською розкладкою.

Щоб потім не купувати наклейки з українськими символами, краще відразу обрати ноутбук із чітко нанесеними символами українського алфавіту. До речі, першою компанією, яка випустила серію ноутбуків з українською розкладкою, була ASUS.

Сьогодні всі ноутбуки цього виробника, що продаються в Україні, мають українську розкладку з характерними символами. Тож, якщо вам потрібен ідеальний ноутбук, тут ви доберете будь-який варіант – для дому, роботи, творчості, ігор чи навчання.