Давньогрецький напис на мармуровій плиті закарбував імена групи чоловіків в Афінах під час правління імператора Клавдія, вступивши в ряди ефебів. Так у Стародавній Греції називався юнак, який досяг статевої зрілості та у віці 18 або 19 років пройшов через дворічну військову підготовку — ефебат.

Цікаво Археологи показали раніше невідоме місто цивілізації мая віком 1500 років

Деталі відкриття

  • Своєрідний список випускників був створений десь у період з 41 до 54 року нашої ери. Йому близько двох тисяч років.
  • Невідомо, де був виставлений знайдений список, але припускають, що він міг бути вивішений, наприклад, в спортзалі, де тренувалися учні.
  • У ньому вказано 31 ім'я коефебів, що приблизно перекладається як "однокурсники".
  • Верх пластини має загострену форму і вирізьблений потертий рельєф, який, як вважається, зображує невелику масляну амфору типу тих, що ефеби використовували в своєму спортзалі.

Мармурова плитка з викарбуваними іменами ефебів
Мармурова плитка з викарбуваними іменами ефебів / Фото National Museums Scotland

Серед Імен є і ті, які ніколи не зустрічалися в давньогрецькій мові. Вважають, що це одне з найбільш ранніх свідчень участі громадян інших тогочасних держав у братстві ефебів. Річ у тім, що з часом вимоги до кандидатів послаблювалися, дворічна військова підготовка стала не обов'язковою, навчання менш суворим і воєнізованим. Ще до II століття до нашої ери ефебат був відкритий для іноземців, а в навчальну програму додані література і філософія.

Мармурова плитка з викарбуваними іменами ефебів
Мармурова плитка з викарбуваними іменами ефебів / Фото National Museums Scotland