Дудл від Google 13 травня ілюстрований художницею з Польщі Діксі Леотою. А присвячений він 130-річчю від дня народження іншою польської художниці, дизайнера, ілюстратора та сценографа Зофії Стриєньської.

До теми 49 дисертацій: хто така Лаура Бассі й чому Google присвятив їй новий дудл

Новий дудл від Google – про Зофію Стриєньську

Її вважають однією з найвизначніших мисткинь у стилі ар-деко першої половини ХХ століття. Роботи Стриєньської – сміливі й авантюрні, сповнені художньої виразності.

  • Народилася Зофія (тоді ще Любаньська) 13 травня 1891 року в Кракові. Шлях у мистецтві розпочала з карикатур на покупців у магазині свого батька.
  • Тоді ж за нею зауважили унікальне вміння помічати та відтворювати деталі. Так дуже швидко малювання стало пристрастю її життя.

Прикро, але прогресу у цій сфері перешкоджали усталені гендерні бар'єри: зокрема, Мюнхенська академія образотворчих мистецтв, навчанням у якій марила дівчина, традиційно давала вищу освіту чоловікам.

Що зробила Зофія?

  • Вистригла волосся (налисо!), вдягла чоловічий одяг (свого брата Тадеуша) і пішла туди вчитися (за документами того ж Тадеуша).
  • Тільки через рік її викрили (та й то через чутки, що "Тадеуш" може бути "гермафродитом"). Тож Зофія змушена була повернутися у Краків (просто боялася підставити брата).

Та все це жінку це не зупинило – вона багато малювала, особливо натхнена історією своєї національної ідентичності, польським фольклором. Це й стало її візитівкою.


Яскравий приклад творчості Зофії Стриєньської / Фото MutuAlart

Польща якраз відновила незалежність у 1911 році. Тож серія сюрреалістичних літографій Зофії 1917 року "Bożki Słowiańskie" мала величезний успіх:

  • Її друкували буквально на всьому – починаючи з листівок і закінчуючи обгортками цукерок.


Успіх мисткині принесла натхненність національною польською ідентичністю / Фото MutuAlart

Погляд на її картини запалює мене рости художницею і навчатися власної культури,
– сказала Леота, творчиня дудла про Стриєньську.

У, власне, дудлі – малюнок, натхненний панно "Чотири пори року" з алегоріями місяців та створеними Стриєньською зображеннями польського села під час жнив.


Новий дудл від Google – про Зофію Стриєньську / Фото Google

Більше про дудл і Зофію Стриєньську – дивіться у відео:

Також цікаво Хто такий Йоган Гутенберг і чому Google присвятив йому новий дудл