У ході обстеження залишків було проведено мікроскопічний аналіз того, що залишилося з кісткового мозку, який показав, що знайдена людина, схоже, потонула під час риболовлі у прибережних морських водах.

Не пропустіть Homo sapiens потрапив в Європу на тисячі років раніше, ніж вважалося

Дослідження останків чоловіка

Наукова група з Великобританії та Чилі під керівництвом Джеймса Гоффа із Саутгемптонського університету досліджувала останки індивіда, виявлені на прибережній археологічній пам'ятці Копака-1 у Північному Чилі. Цю людину, судячи з радіовуглецевих датування, поховали близько 5563-5025 років тому.

Вчені припустили, що чоловік міг бути потопельником. Для перевірки своєї гіпотези вони вирішили провести діатомовий аналіз кісткового мозку, витягнутого з правої великогомілкової та лівої плечової кісток.

Рештки чоловіка яким 5000 років
Знайдені рештки чоловіка проаналізували / Фото Journal of Archaeological Science

На знімках, зроблених за допомогою растрового електронного мікроскопа, дослідники знайшли екзогенні морські матеріали, наприклад, акритархи та яйця паразитів, що є діагностичною ознакою утоплення. Вчені припускають, що, швидше за все, чоловік загинув під час нещасного випадку на риболовлі, оскільки жодних свідчень палеоцунамі на цьому пам'ятнику не було виявлено. Знайдені у кістковому мозку матеріали свідчать, що, очевидно, це сталося у прибережній зоні.

Читайте на сайті Археологи в Єгипті виявили схованку із засобами для бальзамування

Що ще відомо про загиблого

Палеоантропологічне дослідження показало, що останки належали дорослому чоловікові на зріст близько 160 сантиметрів. Його поховали в положенні лежачи на боці, причому між його ногами археологи виявили кістки немовляти. Поховання виявилося вторинним.

Так, деякі кістки цього індивіда було зміщено, а замість кількох відсутніх шийних хребців лежали раковини молюсків. Аналіз стабільних ізотопів показав, що він харчувався переважно морепродуктами та рослинною їжею. На момент смерті йому було від 35 до 45 років.

  • На кістках чоловіка вчені виявили свідчення кількох патологій, включаючи дегенеративні ураження суглобів та зубів, метаболічний стрес та остеоартрит.
  • Дрібні отвори в стінках очниць (cribra orbitalia), на думку дослідників, вказують на дефіцит заліза, який був викликаний вживанням риби та м'яса морських ссавців, заражених стрічковими хробаками Dyphillobothrium pacifficum.
  • Крім того, вчені зафіксували на тім'яній кістці ознаки черепно-мозкової травми та свідчення фізичної активності.

Антропологи вважають, що чоловік був типовим прибережним мисливцем-збирачем, який займався численними видами діяльності, зокрема рибальством. На кістках та суглобах вони помітили характерні маркери фізичної активності, пов'язаної з веслуванням, використанням гарпуну та збиранням молюсків.